Thitronik GBA-I
Brand: Thitronik
Price: €88,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2184625b-d177-4684-801e-0660608ea061
Description
Networking: Non-Networked
Power Supplies: Mains Operation, External Power Supply
Operating Voltages: 12 V, 9 V, 24 V
Mode of Action: Electrochemical
Detectable Gas: Anaesthetic Gas, Propane, Butane
Additional Alert Threshold: From 50 ppm (Anaesthetic Gas, Propane, Butane)
Min. Operating Temperature: -10 C
Max. Operating Temperature: 80 C
Case Colour: Black
Dimensions: 38 x 100 x 27 mm
Weight: 60 g
Safety Features: Self Test
Included in Delivery: User Manual, Assembly Material, CO Detector
Specifications
| Product Type | Gas Detector |
|---|---|
| Networking | Non-Networked |
| Power Supplies | Mains Operation, External Power Supply |
| Operating Voltages | 12 V, 9 V, 24 V |
| Mode of Action | Electrochemical |
| Detectable Gas | Anaesthetic Gas, Propane, Butane |
| Additional Alert Threshold | From 50 ppm (Anaesthetic Gas, Propane, Butane) |
| Min. Operating Temperature | -10 C |
| Max. Operating Temperature | 80 C |
| Case Colour | Black |
| Dimensions | 38 x 100 x 27 mm |
| Weight | 60 g |
| Safety Features | Self Test |
| Included in Delivery | User Manual, Assembly Material, CO Detector |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Fantastic quality, unbeatable price!
Wow! Amazing value
Delivered when promised... very satisfied
Really impressed, no complaints
Spot on
Can't find any faults
Quality is top tier
Really happy with this
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.